Giving circle – nowa forma dobroczynności po raz pierwszy w Polsce. Poznaj projekty!

Pierwsza czytelnia Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej na Bazarze Różyckiego, dogoterapia z labradorką Zuzią, lekcje szkolne z paraolimpijczykami oraz laboratorium nowych technologii i rzemiosła tradycyjnego w Sokołowsku to cztery pomysły, które mają szansę na sfinansowanie w ramach pierwszego w Polsce spotkania giving circle 19 maja, w Dzień Dobrych Uczynków w Warszawie.

Picture1W czasie spotkania przedstawiciele czterech organizacji zaproszonych przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, wraz ze swoimi ambasadorami, zaprezentują na scenie niezwykłe projekty i będą się starać o ich sfinansowanie, zachęcając zgromadzonych darczyńców do wpłacania dowolnej kwoty na ich realizację. Wśród nich będzie FUNDACJA ZMIANA z warszawskiej Pragi, która chce zrealizować letnią „Czytelnię na Bazarze” Różyckiego oraz debatę oksfordzką „Czy czytanie to dobry interes?” organizowaną we współpracy z osadzonymi z Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka. W czasie spotkania fundację będzie wspierać Szymon Majewski, ambasador projektu.

Na scenie w warszawskiej Galerii Freta pojawi się Pani Iwona Nowak ze swoim psem Zuzią i razem zaprezentują projekt „Dogoterapia z Zuzią”. Razem z zespołem Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego będą zbierać fundusze na serię 10 spotkań dla dzieci (po 45-minut), zakup karmy i środków przeciw kleszczom dla Zuzi oraz materiały dydaktyczne i drobne nagrody na zajęcia z dziećmi. Ambasadorem tego projektu będzie aktor i satyryk Tadeusz Ross.

Trzecim projektem, który goście giving circle będą mogli wesprzeć finansowo jest „Wygraj Życie Dzięki Marzeniom”, czyli seria spotkań edukacyjnych w szkołach w całej Polsce, połączonych z pokazem szermierki lub koszykówki na wózkach. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jak wygląda życie osób niepełnosprawnych i będą miały szansę wziąć udział w lekcji szermierczej, a nawet poczuć się jak niepełnosprawny sportowiec, biorąc udział w mini turnieju o Puchar Szkoły. Kwota zebrana w czasie giving circle pozwoli również na dofinansowanie aparatu szermierczego rejestrującego trafienia (tablica wyników) w czasie turnieju. Za ten projekt odpowiada Fundacja Akademia Integracji.

Ostatni projekt, który będą mogli sfinansować uczestnicy giving circle to laboratorium nowych technologii i rzemiosła tradycyjnego  w Sokołowsku – małej wsi na Dolnym Śląsku. Pasjonaci ruchu „Zrób to sam” działający w Multimedialnej Pracowni Orange w Sokołowsku, stworzą miejsce rozwijania kreatywności, gdzie młodzież zdobędzie wiedzę techniczną od starszego pokolenia w zamian pomagają starszym od siebie w oswajaniu nowoczesnych narzędzi. Chcą w ten sposób wskrzesić umiejętności dawniej przekazywane z pokolenia na pokolenie i promować nieformalne szkolnictwo zawodowe.

Wydarzenie odbędzie się 19 maja br. w Warszawie w Galerii Freta, ul. Freta 39. Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronach: www.givingcircle.pl oraz https://www.facebook.com/GivingCirclePolska

Giving circle – nowa forma dobroczynności

Oblicze polskiej dobroczynności zmienia się od kilku lat. Według badań CBOS[1] w 2015 roku ponad ¾ Polaków pomagało potrzebującym. Najczęściej przekazujemy pieniądze na konkretne cele dobroczynne. Odpowiedzią na takie potrzeby Polaków jest spotkanie giving circle, czyli  nowoczesna dobroczynność,  forma „filantropii uczestniczącej” oraz crowdfunding w wersji „na żywo”.

Zainspirowany”, „pełen wrażeń”, „pełen otuchy” „dumny”  to słowa, którymi goście i prezentujący projekty opisują swoje wrażenia po wieczorze giving circle. 19 maja w Warszawie będzie podobnie. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać ludzi pełnych pasji, energii, mistrzów dobrych uczynków i wesprzeć konkretne działania zmieniające lokalne społeczności – zachęca Karolina Muzal, koordynatorka spotkania giving circle Warszawa.

Giving circle nie ma na razie polskiego odpowiednika, dlatego posługujemy się oryginalnym określeniem. Ta forma filantropii jest to bardzo popularna w USA i Australii. W Europie funkcjonuje od kilku lat, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu wydarzenia organizowane są średnio raz w miesiącu. Pierwsze spotkania poza USA i Wielka Brytanią odbyły się w Czechach, Rumunii, Turcji i na Węgrzech – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce została partnerem The Funding Network – brytyjskiego inicjatora modelu giving circle. Akademia jest jedyną w Polsce organizacją promującą model giving circle, afiliowaną przy The Funding Network. Partnerami merytorycznymi wydarzenia są The Funding Network oraz Frederick Mulder Foundation. Partnerzy spotkania: Fundacja Orange oraz Galeria Freta. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wspiera wydarzenie w ramach programu „Działaj Lokalnie”.

***

Kontakt:

Katarzyna Kunert

k.kunert@fiantropia.org.pl

22 622 01 22

[1] http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2016/K_040_16.PDF