Czytelnia na Bazarze Różyckiego

pbs16Legendarny Bazar Różyckiego ze swoją lepszą i gorszą sławą, ciągle jest obecny w pamięci mieszkańców. Zgodnie z planami władz miasta, ma pozostać targowiskiem, ale jednocześnie będzie pełnić funkcje centrum życia sąsiedzkiego. FUNDACJA ZMIANA postanowiła przygotowywać ludzi do tej zmiany, w najbezpieczniejszy znany na sposób, czyli „wokół książek”. Pierwszym działaniem, o którego sfinansowanie Fundacja ZMIANA będzie się starać 19 maja w ramach Giving Circle Warszawa, będzie otwarcie letniej czytelni w zabytkowej budce na Bazarze Różyckiego w Warszawie, przy ul. Targowej. Jak mówi Maria Majewska z FUNDACJI ZMIANA: Chcemy w okresie letnim otworzyć „Czytelnię na Bazarze” adaptując na ten cel, jedną z budek targowych. Czytelnia zmieni charakter budki, wprowadzi na obszar Bazaru Różyckiego nowy asortyment – książki. Postaramy się, żeby była czynna codziennie minimum 3 godziny, za wyjątkiem niedziel. „Czytelnia na Bazarze” ma być miejscem do rozmów o książkach i wokół książek , odpoczynku, spokoju, wymiany książek, spędzenia czasu z filiżanką kawy lub herbaty, albo lemoniady. Liczymy na odzew prażan, stale i przypadkowo spotkanych ludzi na Bazarze Różyckiego. Na pewno włączymy się aktywnie w oferty Otwartej Ząbkowskiej oraz Muzeum Pragi w Warszawie. Używamy książek, jako pretekstu do podejmowania rozmowy, uczestnictwa w kulturze, przywracania godności – dodaje Maria Majewska.

Bazar Różyckiego kojarzy się z różnymi, „wieloznacznymi” interesami i dlatego FUNDACJA ZMIANA w ramach projektu, na który będzie zbierać pieniądze w ramach Giving Circle Warszawa, chce również dzięki wsparciu darczyńców zorganizować debatę oksfordzką „Czy czytanie to dobry interes?”, którą przygotuje wspólnie z osadzonymi z Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka. Od blisko trzech lat współpracujemy z osadzonymi w tym areszcie, prowadząc akcję Książki w Pudle. Bardzo, bardzo rzadko zdarza się nam, że to osoby, które były naszymi sąsiadami bezpośrednio, ale przecież nie może to oznaczać wykluczenia ich z dyskusji o zmianie społecznej. Wszak, kiedyś wyjdą i wrócą do nas – w tramwajach, sklepach, kawiarniach i na plaże – mówi Maria Majewska.


Ambasador projektu: Szymon Majewski

AJ9A9913Ambasadorem projektu w czasie spotkania Giving Circle będzie Szymona Majewski. Artysta i dziennikarz od lat związany z FUNDACJĄ ZMIANA w ramach takich akcji jak „Książki w Pudle” nie ukrywa entuzjazmu dla przedsięwzięcia: Jedyna książka, która kojarzy się z Bazarem Różyckiego w Warszawie to „Zły” Leopolda Tyrmanda. Reszta skojarzeń to inne części mowy, wywodzące się od tego rzeczownika albo odnoszące się do szemranych interesów. Projekt zakłada kompletne przewartościowania: kultura w budkach bazarowych, a skazani dyskutują „po oksfordzku”. Sam Wiech by się uśmiał. W Warszawie, to jest możliwe tylko na Pradze. Rewitalizacja pełną parą!