Biblioteka na trampolinie

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2016 r. tylko 37% Polaków przeczytało jakąkolwiek książkę. Nawyki czytelnicze wynosimy z domu. A co jeżeli nasz dom rodzinny to dom dziecka lub zakład poprawczy?

Chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego TRAMPOLINA w Aninie  trudne chwile mają już za sobą. Uczą się, pracują, otrzymują niezbędne wsparcie. Pod okiem wychowawców stawiają swoje pierwsze kroki ku samodzielności.

W ośrodku mieszka 19 chłopców w wieku 16-19 lat, którzy jak możecie się domyślić, nie przepadają za czytaniem książek. Chcielibyśmy to zmienić. Czytanie rozwija, ma właściwości terapeutyczne, otwiera oczy, przenosi w świat przygód itp. – każdy z nas wie, że książki czytać warto, tylko dlaczego tak trudno się do tego zmotywować?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka jest Wasza ulubiona gra i dlaczego nie można się od niej oderwać? Nieistotne, czy jest to gra komputerowa, planszowa czy inna. Dobrze zaprojektowane gry mają w sobie coś, co sprawia, że chętnie do nich wracamy i spędzamy z nimi długie godziny. Dlaczego by nie wykorzystać mechanizmu gry, aby zmotywować nastoletnich chłopców do czytania książek?

Korzystając z mechaniki gier możemy zachęcić mieszkańców Ośrodka TRAMPOLINA, aby zaczęli sięgać po książki. Jakie konkretne działania podejmiemy?

  • stworzymy specjalnie dla nich grę, która zachęci ich do czytania książek
  • kupimy nagrody, które będą dodatkowym motywatorem
  • uzupełnimy ich skromną bibliotekę o tytuły, które będą dla nich ciekawe.

Jeżeli gra się sprawdzi, będziemy chcieli przenieść ją do innych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.

 Dzięki Wam możemy stworzyć prawdziwą i działającą BIBLIOTEKĘ NA TRAMPOLINIE

 

Więcej informacji: http://barskaorione.pl/program-mow-trampolina/

 

Ambasador: Paweł Oksanowicz, Dziennikarz radiowy i telewizyjny. Zajmuje się dziennikarstwem społeczno-ekonomicznym. Prowadzi program „BIZON-Biznes Odpowiedzialny i Nowoczesny” w MUZO.FM (Grupa POLSAT). Pracował w Radiu PIN, RMF.FM, Radiu ZET, Kolor, TVP2, RTL7 i POLSAT BIZNES. Współpracuje z magazynem Think Tank. Pisze powieści i książki biograficzne. Moderator licznych konferencji i debat związanych z biznesem, zrównoważonym rozwojem, ekologią.